Obecná témata LGBTQ+ komunity

7 vět, které vypovídají o spokojeném manželství

Slova mají velkou moc. Dokážou ranit, ale zároveň také povzbudit a dodat sebevědomí. Kromě toho slouží jako užitečný nástroj, díky kterému můžete poznat, jestli vás má dotyčný skutečně rád. Přečtěte si proto 8 vět, které každodenně zaznívají v těch nejsilnějších vztazích. Třeba do nich patříte i vy.

Mnoho z nás by mohlo namítnout, že činy jsou důležitější než slova. To do určité míry může platit, ale pravdou, že i slova mají ve vztazích své důležité místo. Podle expertů je totiž verbální komunikace stejně důležitá, jako ta neverbální. Jaké věty by měly ve vašem vztahu zaznívat?

„Jsem tu pro tebe“ 

Páry, které se často ujišťují o tom, že jsou si navzájem oporou, se snadněji vyrovnávají s každou výzvou, kterou jim osud přichystá. Ať už jednoho z vás trápí duševní zdraví, špatné pracovní prostředí nebo zdravotní stav, je důležité, abyste věděli, že na to nejste sami. Bezpodmínečné partnerské podpoře se totiž nic nevyrovná.

„Můžu ti s tím pomoct?”

Existují dobré dny a špatné dny. Při těch špatných často nevíme, kde nám hlava stojí, a i obyčejné úkoly se jeví jako nezvladatelné. V tu chvíli by vám měl partner automaticky přispěchat na pomoc a přenést některé z vašich starostí na svá bedra. „Někdy si uvědomíme, že potřebujeme pomoct, až v momentě, kdy nám ji partner nabídne,“ říká sexuální terapeutka Shannon Chavezová pro Huffington Post.

„Sluší ti to 

Komplimenty od partnera zahřejí u srdce pokaždé, a to zejména v dlouhodobém vztahu. Nemusíte si lichotit každý den (pokud o to tedy nestojí), stačí toho druhého jednou za čas pochválit a udělat mu tím radost. „Komplimenty signalizují, že si vás partner stále všímá a líbíte se mu,“ říká Chavezová.

„Věřím ti“ 

Každý z nás je občas plný pochybností a nevěří si. Úkolem partnera je v těchto chvílích dodat tomu druhému na sebejistotě a vyjádřit mu plnou podporu. „Podporu můžete vyjádřit i tak, že partnerovi řeknete, že věříte jeho úsudku a každé jeho rozhodnutí budete respektovat a podpoříte ho,“ doporučuje psycholog Samantha Rodmanová.

„Děkuji ti“

V těch nejsilnějších vztazích si lidé čas od času připomínají, že jsou šťastní, že mají toho druhého. Nečekají na speciální příležitosti, jako jsou narozeniny nebo třeba svátek svatého Valentýna, ale stačí jim hezká společná chvilka, aby tomu druhému vyjádřili city. „Stejně důležité je i děkovat za úkony, které vám možná mohou připadat jako samozřejmost. Pochvalou tomu druhému totiž dodáte pocit důležitosti a uznání,“ říká rodinná terapeutka Spencer Northeyová.

„Omlouvám se“ 

Každý z nás občas udělá chybu, ale důležité je se za ní v první řadě omluvit, abyste se vyhnuli dlouhodobému konfliktu. „Přiznáním chyby a jejího dopadu, utužíte společné pouto a posílíte celý vztah,“ říká terapeut Kurt Smith.

„Máš pravdu“

Ačkoliv to často není snadné, je důležité přiznat, když má ten druhý pravdu, a pokud svého partnera opravdu milujete, nemělo by vám to činit velké úsilí. Zapomeňte na hrdost, v takových to chvílích má vztah přednost.

5+5 destinací kam na dovolenou

10 gay friendli destinací na letní a zimní dovolenou

V posledních letech je trendem cestovních kanceláří nabízet klientům dovolenou přesně na míru jejich požadavkům. Není výjimkou požadavek na dovolenou v hotelích bez dětí nebo naopak přizpůsobená přímo pro rodiny s dětmi, ale také požadavky na gay friendly destinace. V tomto článku jsme si pro vás připravili přehled 10-ti míst světa, které jsou k homosexuálním párům nejvstřícnější.

1. Nový Zéland

Nový Zéland je oblíbeným místem pro dovolenou a jedná se také o jednu z nejvíce gay friendly zemí světa. Homosexualita zde nebyla považována za zločin od roku 1986, v roce 2005 došlo k částečné legalizaci homosexuálních vztahů a od roku 2013 jsou zde oficiálně možné sňatky osob stejného pohlaví. Od té doby sem přijíždí homosexuální páry z celého světa prožít své líbánky nebo si jen užít dovolenou v příjemném prostředí.

2. Maledivy

Maledivy jsou okouzlujícím souostrovím s nekonečnými bílými plážemi, luxusními resorty, které preferují ubytování v soukromí a tropickým klimatem zaručujícím příjemné teploty v průběhu celého roku. Jsou tedy ideálním místem pro exotickou dovolenou. Přestože se jedná o muslimskou zemi, v turistických resortech se dostává homosexuálním párům stejného komfortu a příjemného zacházení, jako komukoliv jinému.

3. Thajsko – Bangkok

Thajsko je jednou z nejvyhledávanějších asijských zemí, co se týče cest českých turistů. A právě Bangkok láká velké množství z nich. Můžete se zde těšit na rušný noční život a velmi liberální přístup k homosexuálním vztahům. Hledáte-li tedy skvělou zábavu, dovolená v Bangkoku je přesně pro vás!

4. Španělsko a Kanárské ostrovy

V minulosti patřilo Španělsko mezi přední světové mocnosti a svůj zlatý věk prožívalo v době kolonizace zámořských oblastí (16. a 17. stol n.l.). Zámořské kolonie postupně získaly nezávislost a v současné době náleží ke Španělsku pouze dvě souostroví – Baléry ve Středozemním moři a Kanárské ostrovy v Atlantickém oceánu. A právě tyto ostrovy jsou oblíbeným místem pro dovolenou ve Španělsku.

Přestože se stále velká část Španělů hlásí ke katolickému náboženství, patří Španělsko mezi jednu z nejvstřícnějších zemí v otázce homosexuálních párů. V roce 2013 byl proveden výzkum v 39 zemích světa, které povolují homosexuální sňatky, aby bylo zjištěno, jak tuto skutečnost vnímají obyvatelé. Na první příčce se umístilo právě Španělsko, v němž 88 % populace sňatky homosexuálních párů schvalovalo. Pro zajímavost, Česká republika skončila na 4. místě s 80 %.

5. Řecko – ostrovy Skiathos, Mykonos, Santorini a Lesbos

Další oblíbenou prázdninovou destinací je Řecko – zejména pak řecké ostrovy, kde se můžete těšit na nádhernou krajinu a unikátní památky, které jsou nestárnoucí připomínkou dlouhé a slavné historie této země. Řecko je navíc jedná z mála zemí, kde byla homosexualita ve společnosti běžně přijímána a například ve Starém Řecku nebyla ničím neobvyklým. A tento osvícený přístup zůstává v Řecku dodnes. Není tedy divu, že sem s oblibou cestují homosexuální páry z celého světa, aby si užili příjemnou dovolenou v přátelském prostředí. Mezi nejčastější cíle patří zejména ostrovy SkiathosMykonos, ale také luxusní Santorini a Lesbos.

Teď pro změnu změníme období na zimní radovánky a zde je 5 měst kam si zajet na dovolenou, samozřejmě gay friendli.

Oprašte lyže a snowboardy, zimní sezóna se pomalu blíží. Kam vyrazit na svah? Vybrali jsme pro vás pět evropských měst, kde si kromě sportovních aktivit užijete i jejich jedinečnou atmosféru.

1. Ženeva, Švýcarsko
Druhé největší město Švýcarska vás nadchne svou kulturou, výbornou kuchyní a čistotou. Nezapomenutelný je také ohromující výhled na Ženevské jezero o rozloze 580 km². Naleznete zde řadu malebných lyžařských středisek – Praz de Lys, La Clusaz a Le Grand Bornand. Z Ženevy je to navíc kousek do švýcarských měst Lusanne a Montreux. Do Bernu se dostanete za méně než dvě hodiny.

2. Salzburg, Rakousko
Do Salzburgu byste se měli vypravit právě v zimě, neboť jeho atmosféra je zcela pohádková. Mnoho lidí vám řekne, že v zimních měsících je rakouské město daleko hezčí, zvláště pak na Vánoce, kdy můžete navštívit tamní vánoční trhy.
Vybírejte ze tří lyžařských areálů – Pitztaler Glitscher, Ischgl a Goldegg. Jelikož se Salzburg se nachází na hranici Rakouska, vypravit na výlet se můžete také do Německa nebo Švýcarska.

3. Turín, Itálie
Italské město v roce 2006 hostilo zimní olympijské hry. Turín je čtvrté největší město v Itálii po Římě, Miláně a Neapoli. Zalyžovat si můžete v nedalekých střediscích, jakými jsou Valle di Susa nebo Sauze d´Oulx.

4. Innsbruck, Rakousko
Innsbruck je nejmenší město z našeho seznamu, které leží kousek od německých hranic. Město je známé pro svůj skokanský můstek Bergisel. Naleznete zde dvě malá lyžařská centra (Nordkette a Patscherkofel) a v blízkosti objevíte další areály (Glungezer, Ranggerkopfl a Muttereralm). Do tří hodin jízdy od Innsbrucku máte k dispozici na 465 středisek.

5. Grenoble, Francie
Francie patří k nejoblíbenějším zemím v Evropě pro zimní sporty. Naleznete zde také Mont Blanc (4,810 m, nejvyšší alpská hora). Město se nachází na jihu země v úpatí Alp. K dispozici máte celkem 24 lyžařských středisek v okrese Grenoble.

Pokud i Vy máte zajímavé lokality na letní či zimní dovolenou můžete napsat komentář, nebo post na Facebook a mi v dalším dílu napíšeme zajímavý článek na právě Vaší dovolenou.

Poznámka nemusí být gay friendli.

Registrované partnerství

Registrované partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví vzniklé způsobem stanoveným zákonem č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 239/2008 Sb., (dále jen „zákon o partnerství“).

Partnerství vzniká projevem vůle dvou osob stejného pohlaví činěným formou souhlasného svobodného a úplného prohlášení těchto osob o tom, že spolu vstupují do partnerství. Prohlášení se činí před matrikářem na základě otázky, položené těmto osobám, zda chtějí spolu vstoupit do partnerství. Před učiněním prohlášení výslovně uvedou, že jim nejsou známy okolnosti vylučující vstup do partnerství. Protokol, který se o prohlášení sepisuje podepisují osoby vstupující do partnerství, matrikář, tlumočník, je-li jeho přítomnost nutná. Partnerství se zapíše do knihy registrovaného partnerství.

Kdo a za jakých podmínek

Do partnerství může vstoupit každý, komu to zákon o partnerství nezakazuje. Partnerem se rozumí osoba, která uzavřela partnerství.
Podmínkou vstupu do partnerství je, aby alespoň jedna z osob vstupujících do partnerství byla státním občanem České republiky.
Do partnerství nemohou vstoupit osoby navzájem příbuzné v linii přímé a sourozenci.
Do partnerství nemůže vstoupit osoba, která
nedosáhla věku 18 let,
nemá způsobilost k právním úkonům,
již dříve uzavřela manželství,
již dříve vstoupila do partnerství anebo do obdobného svazku osob stejného pohlaví v zahraničí, a její manželství nebo partnerství anebo obdobný svazek trvá.
Jak a kam se obrátit

Příslušné matriční úřady, před kterými lze učinit prohlášení jsou stanoveny v příloze č. 1 vyhlášky č. 300/2006, kterou se provádí zákon o partnerství, a kterou se mění vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů:

Praha – Úřad městské části Praha 1

Středočeský kraj – Magistrát města Kladno
Jihočeský kraj – Magistrát města České Budějovice
Plzeňský kraj – Úřad městského obvodu Plzeň 3
Karlovarský kraj – Magistrát města Karlovy Vary
Ústecký kraj – Úřad městského obvodu Ústí nad Labem-město
Liberecký kraj – Magistrát města Liberec
Královehradecký kraj – Magistrát města Hradec Králové
Pardubický kraj – Magistrát města Pardubice
Vysočina – Magistrát města Jihlava
Jihomoravský kraj – Úřad městské části Brno-střed
Olomoucký kraj –  Magistrát města Olomouc
Moravskoslezský kraj – Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
Zlínský kraj – Magistrát města Zlín

Kontaktovat příslušný matriční úřad a dotázat se, kdy a kam se má osoba vstupující do partnerství na území České republiky dostavit a jaké doklady (veřejné listiny) má za tímto účelem před vstupem do partnerství příslušnému matričnímu úřadu předložit.

Osoby vstupující do partnerství na území České republiky činí prohlášení osobně před matričním úřadem v kraji, který je podle místa trvalého pobytu alespoň jedné z osob vstupujících do partnerství příslušný k přijetí prohlášení – „příslušný matriční úřad“.

Není-li žádná z osob přihlášena k trvalému pobytu na území České republiky, je příslušným matričním úřadem úřad pověřený vedením zvláštní matriky v Brně (Úřad městské části Brno-střed).
Ze závažného důvodu může příslušný matriční úřad na žádost osob vstupujících do partnerství povolit, aby prohlášení přijal jiný příslušný matriční úřad.
K přijetí prohlášení určí příslušný matriční úřad místo.

Co musíte předložit

Má-li občan České republiky trvalý pobyt na území České republiky a chce vstoupit do partnerství, je povinen prokázat příslušnému matričnímu úřadu svoji totožnost a k tiskopisu připojit (§ 24 zákona o partnerství):
rodný list,
doklad o státním občanství (občanský průkaz, cestovní pas, osvědčení nebo potvrzení o státním občanství České republiky, vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, je-li v něm údaj o státním občanství České republiky uveden)
výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu,
výpis z evidence obyvatel o rodinném stavu nebo o partnerství
doklad o zániku předchozího manželství nebo partnerství.
Má-li občan České republiky, který chce vstoupit do partnerství  trvalý nebo obdobný pobyt v cizině, je povinen příslušnému matričnímu úřadu prokázat svoji totožnost a k tiskopisu připojit obdobné doklady uvedené výše, nebo jim odpovídající obdobné doklady, pokud jsou cizím státem vydávány (§ 24a zákona o partnerství).

Osoba, která chce vstoupit do partnerství a je cizincem, je povinna k tiskopisu připojit (§ 25 zákona o partnerství):

rodný list,
doklad o státním občanství (lze prokázat cestovním dokladem),
doklad o právní způsobilosti ke vstupu do partnerství, je-li cizím státem vydáván (nesmí být starší 6 měsíců),
potvrzení o rodinném stavu nebo o partnerství a pobytu, je-li cizím státem vydáváno,
doklad o zániku předchozího manželství nebo partnerství
doklad, kterým je možné prokázat totožnost.
Cizinec, který nemá povolen trvalý pobyt na území České republiky, předloží příslušnému matričnímu úřadu před vstupem do partnerství potvrzení vydané Policií České republiky o oprávněnosti pobytu na území České republiky; to neplatí, jde-li o občana Evropské unie, občana jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru, nebo jejich rodinné příslušníky. Toto potvrzení nesmí být ke dni vstupu do partnerství starší 7 pracovních dnů.

Formuláře
Osoby, které chtějí vstoupit do partnerství, vyplní před prohlášením předepsaný tiskopis  – Dotazník k registrovanému partnerství, který je k dispozici na shora uvedených příslušných matričních úřadech.

Poplatky a termíny

Poplatky


a) Uzavření   manželství mezi   snoubenci nebo vstup do registrovaného partnerství osobami, nemají-li trvalý pobyt na území České   republiky 3 000,- Kč.
b) Uzavření   manželství mezi   snoubenci nebo vstup   do registrovaného partnerství   osobami, z nichž pouze jeden má   trvalý pobyt na území České republiky  2 000,- Kč.
c) Vydání   povolení uzavřít   manželství mimo stanovenou   dobu nebo mimo úředně určenou místnost 1 000,- Kč.
d) Vydání   povolení učinit   prohlášení o vstupu do registrovaného   partnerství před jiným než příslušným matričním úřadem  1 000,- Kč.
e) Vydání   vysvědčení o   právní způsobilosti   k uzavření manželství nebo vysvědčení o právní způsobilosti ke   vstupu do registrovaného partnerství v cizině nebo s cizincem 500,- Kč.

Poznámky
1. Poplatek podle písmen a) až d) této položky se vybírá jen od jednoho ze snoubenců nebo jen od jedné osoby vstupující do registrovaného partnerství.
2. Poplatek podle písmen c) a d) této položky se vybírá jen jednou, povoluje-li se uzavření manželství mimo úředně určenou místnost a současně i mimo stanovenou dobu nebo povoluje-li se učinění prohlášení o vstupu do registrovaného partnerství před jiným než příslušným matričním úřadem.
Osvobození od poplatku
Od poplatku podle písmen c) a d) této položky jsou osvobozeny osoby těžce zdravotně postižené.

Lhůty
Lhůty nejsou stanoveny.

Další účastníci a činnosti




Příslušný matriční úřad vydá doklad o partnerství fyzické osobě, které se zápis týká, nebo jejímu zplnomocněnému zástupci. Požádá-li fyzická osoba, které se zápis týká, nebo její zplnomocněný zástupce o vydání dokladu o partnerství písemně, musí být podpis osoby na písemné žádosti a případně i na plné moci úředně ověřen.

Další účastníci
Protokol, který se o prohlášení sepisuje podepisují osoby vstupující do partnerství, matrikář, tlumočník, je-li jeho přítomnost nutná.

Právní úprava

zákon č. 115/2006 Sb. o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 239/2008 Sb.;
vyhláška č. 300/2006, kterou se provádí zákon č. 115/2006 Sb., a kterou se mění vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů;
zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů;
Doplňující zákony a předpisy

zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění zákona č. 413/2005 Sb.
zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů


Opravné prostředky a sankce

Opravné prostředky nejsou stanoveny.

Sankce nejsou stanoveny.

Další informace

Podle ustanovení § 38 zákona o partnerství, se údaj o uzavření registrovaného partnerství zapisuje na místo rodinného stavu do občanského průkazu České republiky partnera a do jiných veřejných listin, ve kterých je rodinný stav uváděn. Pro účely zapsání registrovaného partnerství do občanského průkazu bude název položky „Rodinný stav“ nahrazen názvem „Stav“ a do této položky bude zapisován údaj „partnerství“ nebo při zániku partnerství údaj „zaniklé partnerství“.

Translate »